Makyaj nasıl temizlenmeli

En doğru makyaj temizleme yöntemleri nelerdir?

İster köpük isterse  jel formunda bir ürünle ya da bir cilt temnizleme suyu ya da sütü ile de olsa, cildiniz her gün temizlenmeye ihtiyaç duyar.  Bazen çok kuru ciltleri  saf gül suyu ile temizlemek te doğru olabilir Peki ama doğru cilt temizleme yöntemi nasıl olmalı? ​

Cilt temizleme suyu

Bioderma Sensibio H2O

Makyaj yaparken bir hayli yoğun çaba sarf ediliyor , peki aynı özen  cildimizi makyajdan arındırmak için gösteriliyor mu? Cilt üzerinde kalan makyaj kalıntıları bazen istenmeyen olumsuzluklara sebep olabiliyor.

Cilt tipi ve kullanım alışkanlıklarına  uygun doğru makyaj temizleme ürününü  bulmak biraz zaman alabilir. Çünkü her bir cilt askında kendine has özellikler taşıyor. Bazen tek bir temizleyici yerine cildinizin durumuna göre birkaç temizleyici dönüşümlü olarak kullanmanız da gerekebiliyor.  Ama ne yazık ki her şey doğru temizleyiciyi bulmakla da bitmiyor. Cildimiz oldukça hassas ve incinmeye eğilimlidir. Bu nedenle cilt bakım ürünlerinin içeriğinin yanı sıra kullanım yöntemlerine ve uygulama şekline de mutlaka çok büyük  özen göstermek gerekiyor.

La Roche Posay Misellar su

Cilt ve makyaj temizleme suyu

Makyajınızı temizlemek için makyaj temizleme pamuklarından ya da mendillerinden yardım mı alıyorsunuz? O halde bu küçük yardımcıları doğru kullanıp kullanmadığınızdan mutlaka emin olmalısınız! İşte makyajınızı doğru bir şekilde temizlemenin yolları:

Doğru cilt temizliğinin adımları:

  1. adım

Alnınızı temizlemeye tam ortadan başlayın ve önce sola, sonra sağ tarafa doğru devam edin. Sol-sağ gezinmelerini aşağı yukarı kaydırarak alnınızın tümünü temizlediğinizden emin olun.

  1. adım

Göz ve göz çevresi bölgesine geldiğinizde hassasiyet oranınızı iki katına çıkarmalısınız. Tavsiyemiz, göz makyajınızı temizlerken yüzük parmağınızdan yardım almanız. Nedenini merak edenler için hemen açıklayalım; yüzük parmağınız diğer parmaklarınıza oranla daha yumuşak bir dokunuş gerçekleştirecektir. Çünkü bu parmağın baskı yoğunluğu diğerlerine göre daha azdır.

Parmağınıza doladığınız pamuğu göz kapağınızın iç kısmından dış kısmına doğru nazikçe gezdirin. Bu işlemi makyajınız tamamen temizlenene kadar sürdürün.

  1. adım

Sıra yüzünüze geldiğinde parmaklarınız daima yukarı doğru hareket etsin. Yani uygulamayı daima dairesel hareketler yardımıyla aşağıdan yukarı doğru yapın. Bu, cilt yüzeyinde hapsolmuş kir, bakteri ve yağlardan kurtulmanıza yardım edecektir.

Cilt sağlığınız için kesinlikle  yüzünüzde ve dekolte bölgenizde makyaj artıkları ile geceyi geçirmeyin. Cilt tipinize uygun makyaj temizleyici ve  arındırıcı ürünleri düzenli kullanın. Cilt temizlendikten sonra uygun bir tonik kullanmanız ve nemlendirici ile bakımınızı tamamlamanız çok daha uygun olur elbette.

Makyaj temizliğinde son zamanlarda en çok tercih edilen ürünlerden bir kaçı Bioderma Sensibio H2O micellar temizleme suyu. Yine benzer bir ürün olan La Roche Posay temizleme suyu da çok beğenilen dermokozmetik ürünler arasında yer alıyor.

Makyaj ürünlerinde hangi markaları tercih etmek gerekir?

Doğal cilt bakımı ve makyaj markası The Organik Pharmacy

The Organic Pharmacy

Elbette tüm bunları söylerken kullanacağınız makyaj ürünleri konusunda da çok titiz davranmanız gerektiğini hatırlatmakta fayda var.  Güzel renkleri var, iyi kapatıyor gibi sebeplerle makyaj markası tercih etmek yerine, kimyasal içermiyor, sağlıklı makyaj ürünü gibi özellikleri dikkate almak en doğrusu.

En iyi tercih elbette organik makyaj ve mineral makyaj ürünleri.  Bu grupta en çok tercih edilen makyaj markaları, Jane İredale, Young Blood, Couleur Caramel makyaj, Physicians formula makyaj ürünleri. Ülkemize son aylarda giriş yapan bir diğer çok seçkin sağlıklı makyaj markası ise The Organic Pharmacy markasının Organic Glam makyaj serisi.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


5 − = 0

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>