Mar 20

Yeşil Çay Mucizesi

YEŞİL ÇAY YAĞ YAKMAYA YARDIMCI

Yeşil çay yağ yakmada yardımcı

Yeşil çay yağ yakmada yardımcı

Yaza formda girmek için bahar aylarında metabolizmayı hızlandırmak gerektiğini belirten Fitoterapi bilim dalında ünlü Hocamız  Prof. Dr. Erdem Yeşilada, “Kışın aldığınız fazla kiloları vermek için yeşil çayın yağ yakıcı ve antioksidan etkisinden yararlanabilirsiniz” diyor.

Kış günlerinde daha durgun geçen yaşantının metabolizmada yavaşlamaya sebep olduğunu söyleyen Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada, metabolizmayı hızlandırmak için bahar aylarının iyi bir fırsat olduğunu belirtiyor.

Yeşil çayın güçlü bir antioksidan deposu olduğunu aktaran Prof. Yeşilada, “İçinde bulunan kafein türevleri nedeniyle fiziksel halsizliği giderici ve enerji verici bir içecek olarak bilinmektedir. Kafein türevleri idrar artırıcı etkisi ile yine vücutta ödemin sökülmesine yardımcı olur. Yeşil çay, yağ yakıcı ve glikojenolitik özelliktedir. Yağ yakıcı etkisi klinik çalışmalar ile de ortaya konulmuştur” diyor. Antoksidan etkileri sayesinde de bir çok fayda sunan yeşil çay usulüne uygun üretilmeli ve saklama koşullarında  saklanmalı. Bayat ve küflenmiiş her türlü bitkisel üründe aflotoksin denilen zararlı toksinler olabileceği unutulmamalı .

Prof. Dr. Yeşilada, yaz gelmeden forma girmek isteyenlere, sindirimi kolaylaştırmaya yardımcı etkileri de bulunan yeşil çayı öneriyor.

Yeşil çay ekstresi ağız yolu ile şifa sunduğu gibi bir çok dermokozmetik ürün içerisinde de kullanılıyor.